استخراج مواد ضددرد و ضدسرطان از موجودات دریایی در کشور

ایران کنفرانس

استخراج مواد ضددرد و ضدسرطان از موجودات دریایی در کشور

مدیرگروه بیولوژی دریایی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد به ثبت بیش از 200 ژن در بانک جهانی به عنوان یکی از دستاوردهای گروه اشاره کرد و گفت: برخی از این ژنها برای اولین بار و با نام خلیج فارس و یا ایران مانند Clade A1 Persian GulfS ثبت شده اند.

به گزارش ایسنا، دکتر قوام مصطفوی به وسعت مناطق آبی ایران اشاره و این مناطق آبی را دارای غنای اکولوژیک بسیار بالایی دانست و افزود: خلیج فارس زیستگاه بسیاری از موجودات مهم دریایی است و جزایر ایرانی واقع در این خلیج، منطقه تخمگذاری لاک پشت های دریایی است که در لیست قرمز IUCN (رو به انقراض ) قرار دارد. همچنین مناطق مرجانی خلیج فارس زیستگاه بسیاری از گونه های بی مهرگان و ماهیان تجاری مهم بوده که متأسفانه امروزه به علت آسیب های انسانی و آلودگی های مختلف در معرض انقراض قرار گرفته اند.

مدیرگروه بیولوژی دریایی واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه گروه بیولوژی دریایی این واحد دانشگاهی شامل گرایش های جانوران دریا، بوم شناسی و آلودگی دریا است، گفت: در گرایش های این رشته شناسایی، بررسی اکولوژیک، تأثیر آلاینده ها بر موجودات دریایی و عکسل العمل های رفتاری، فیزیولوژیک و ... آن موجودات مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد.

وی به ساخت اسکله ها و صید بی رویه در دریای خزر و خلیج فارس اشاره کرد و ادامه داد: ورود آبهای آلوده به دریای خزر به مشکلات زیست محیطی این دریا افزوده است که با ادامه این روند با مشکلات عدیده ای روبرو خواهیم شد.

قوام مصطفوی با بیان اینکه تاکنون در این گروه 51 مقاله ISI و بیش از 86 مقاله علمی – پژوهشی ارائه شده است، افزود: این مقالات در زمینه های تعیین مناطق حساس ساحلی، آبسنگ های مرجانی و فعالیت های بیوتکنولوژی دریایی مانند تولید داروهایی با خاصیت ضد درد و کاهش درد از زهر یک نوع ماهی سمی و یا یک نوع حلزون دریایی ارائه شده است.

وی به ثبت بیش از 200 ژن در بانک جهانی به عنوان یکی از دستاوردهای گروه بیولوژی دریایی واحد علوم و تحقیقات اشاره کرد و گفت: برخی از این ژنها برای اولین بار و با نام خلیج فارس و یا ایران مانند Clade A1 Persian GulfS ثبت شده اند. همچنین در زمینه بیولوژی دریا، استخراج موادی که خاصیت ضد دردی، ضد انعقادی و حتی ضد سرطانی دارند با موادی مانند نانوذرات ژلاتین از موجودات دریایی مانند اسفنج ها، خیار دریایی، ماهی اسکات و حلزون دریایی و بررسی موجودات دریایی با روش های مولکولی از دیگر دستاوردهای این گروه است.

قوام مصطفوی افزود: از جمله برنامه هایی آتی این گروه می توان به ایجاد شرکت های دانش بنیان در زمینه فعالیت های فیزیولوژی و بیوتکنولوژی و همچنین انجام پروژه های برون دانشگاهی اشاره کرد.

همچنین نتایج تحقیقات دانشجویان و اساتید گروه بیولوژی دریایی به صورت سالانه در همایش های تخصصی بین المللی ارائه می شود که از جمله این همایش ها می توان به سومین همایش بین المللی آبسنگ‌های مرجانی در تایوان، همایش های همزیست ها در لهستان، منابع آبی دنیا در ایتالیا و همایش بین المللی راپمی که در جزیره کیش برگزار شد، اشاره کرد.

مدیر گروه بیولوژی دریایی واحد علوم و تحقیقات به بهره گیری این گروه از اساتید برجسته با تخصص دریا اشاره کرد و افزود: وجود اساتید برجسته علوم دریایی موجب بالابردن ظرفیت علمی و پژوهشی این گروه شده است.

وی با اشاره به تحقیقات گسترده گروه بیولوژی دریایی واحد علوم و تحقیقات در زمینه آبسنگ های مرجانی و همزیست های آنها، افزود: به جرأت می توان گفت اولین تیم تحقیقاتی در زمینه آب سنگهای مرجانی و همزیست های آن در شمال خلیج فارس تیم تحقیقاتی گروه بیولوژی دریای واحد علوم و تحقیقات است و در این زمینه کشورهای دیگر واحد علوم و تحقیقات را به عنوان یک تیم تحقیقاتی قوی می‌شناسند.

قوام مصطفوی ادامه داد: آبسنگهای مرجانی با موجودی تک سلولی همزیست هستند که بقای آنها به واسطه همین موجود تک سلولی است، با توجه به گرم شدن کرۀ زمین و تغییراتی که به دنبال آن برای مرجان ها رخ می دهد، این اکوسیستم در معرض خطر قرار دارد.

وی به تلاش این گروه برای اخذ مجوزهای ایجاد رشته بیوتکنولوژی دریا در مقطع کارشناسی ارشد اشاره کرد و افزود: از آنجایی که اکثر پایان نامه های دانشجویان گروه بیولوژی دریا در ارتباط با بیوتکنولوژی است برآن شدیم تا این رشته را در واحد علوم و تحقیقات ایجاد کنیم.

مدیر گروه بیولوژی دریای واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه آزمایشگاه های واحد علوم و تحقیقات از امکانات خوبی برخوردار است، افزود: درصورت حمایت بیشتر واحد از این آزمایشگاه ها نه تنها پاسخگوی بهتر نیاز دانشجویان واحد خواهد بود بلکه می تواند مرکزی برای فعالیت دانشجویان و اساتید دیگر دانشگاه های کشور باشد که خود می تواند منبع درآمدی مناسبی به حساب آید.

وی به تلاش این گروه برای ارتباط مستمر با اساتید خارج از واحد و کشور اشاره کرد و افزود: در جهت ارتقاء سطح علمی اساتید و دانشجویان گروه بیولوژی دریا درصدد هستیم تا علاوه بر سفرهای علمی شرایط مناسبی را برای ارتباط با اساتید خارج از کشور را فراهم آوریم.

قوام مصطفوی تصریح کرد : شناسایی وبررسی ژنتیکی این موجودات تک سلولی برای مطالعات بعدی نظیر کشت مصنوعی مرجان ها و احیای آنها در شمال خلیج فارس اهمیت دارد که تمامی این مطالعات توسط گروه بیولوژی دریایی واحد علوم و تحقیقات صورت می گیرد و تا کنون مقالات متعددی در همایشهای بین المللی اره شده است

وی به همکاریهای گسترده با سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان تحقیقات شیلات تهران و سایر استانها و نفت فلات قاره اشاره کرد و افزود: این همکاریها در قالب پایان نامه های دانشجویی نظیر تعیین میزان آلودگی های نفتی و تأثیر آن بر فیزیولوژی موجودات دریایی به منظور شناسایی و تعیین موجودی که می تواند به عنوان شاخص آلایندگی نفتی باشد و یا بررسی و تحقیق در مورد ماهیان خاویاری و ماهی سفید در دریای خزر صورت می گیرد. همچنین همکاری هایی در زمینه پروژه های برون دانشگاهی مانند بررسی فیلوژنی لاک پشت های عقابی خلیج فارس در سال های قبل را می توان ذکر نمود.

آخرین بروزرسانی (دوشنبه ، 24 شهریور 1393 ، 13:49)

 

ایران کنفرانس

کانال تلگرام ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
بورس های تحصیلی و کارآموزی
همايشهاي خارجي
مقالات و مطالب علمی و آموزشی

دهکده بومگردی دادا

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.راهنمای مقاله نویسی

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

1390-1402© : ایران کنفرانس