کنفرانس ملی معماری، شهرسازی، هنر، طراحی صنعتی، ساخت و فناوری حکمت بنیان

کشف یک مولکول غیرعادی در فضا

ایران کنفرانس

کشف یک مولکول غیرعادی در فضا

تیمی از منجمان از فاصله 27 هزار سال نوری یک مولکول کربن‌محور غیرمعمول (دارای ساختار خوشه‌بندی‌شده) را در درون یک ابر گازی غول‌پیکر و در فضای میان‌ستاره‌ای کشف کرده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منجمان امواج رادیویی ساطع‌شده از سیانید ایزوپروپیل را شناسایی کردند و این کار مانند پیداکردن سوزن در انبار کاه بود. چنین کشفی نشان می‌دهد مولکول‌های پیچیده موردنیاز برای حیات، احتمالا از فضای میان‌ستاره‌ای نشات گرفته‌اند.

دانشمندان با استفاده از آرایه میلی‌متری/زیرمیلی‌متری بزرگ آتاکاما موسوم به «رصدخانه آلما» ناحیه گازی شکل‌گیری ستاره‌ای Sagittarius B2 را مطالعه کردند. محققان دانشگاه کورنل، موسسه نجوم رادیویی ماکس پلانک آلمان و دانشگاه کلن این ناحیه را بررسی کردند.

مولکول‌های آلی که معمولا در چنین نواحی شکل‌گیری ستاره‌ای یافت می‌شوند، دارای ستونی از اتم‌های کربن هستند که در زنجیره‌ای مستقیم آرایش شده‌اند. اما ساختار کربنی مولکول سیانید ایزوپروپیل، خوشه‌ای است و این موضوع آن را به نخستین مولکول از این دست در فضای میان‌ستاره‌ای تبدیل می‌کند.

این کشف دریچه جدیدی را به وادی پیچیدگی مولکول‌هایی باز می‌کند که می‌توانند در فضای میان‌ستاره‌ای شکل گیرند و چنین مولکول‌هایی راه خود را به سطح سیارات پیدا می‌کنند. ساختار کربنی خوشه‌بندی سیانید ایزوپروپیل ویژگی معمول مولکول‌های موردنیاز برای حیات از قبیل آمینواسیدهاست و آمینواسیدها بلوک‌های سازنده پروتئین‌ها را تشکیل می‌دهند.

این دستاورد نشان می‌دهد مولکول‌های زیستی مهمی مانند آمینواسیدها که معمولا در شهاب‌سنگ‌ها یافت می‌شوند، در فرآیند آغازین شکل‌گیری ستاره‌ای و حتی پیش از شکل‌گیری سیاراتی مانند زمین، به وجود آمده‌اند.

جزئیات این مطالعه در مجله Science منتشر شد.

آخرین بروزرسانی (يكشنبه ، 6 مهر 1393 ، 15:10)

 

ایران کنفرانس

کانال تلگرام ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
بورس های تحصیلی و کارآموزی
همايشهاي خارجي
مقالات و مطالب علمی و آموزشی

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.راهنمای مقاله نویسی

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

 

logo-samandehi

1390-1403© : ایران کنفرانس