سومین کنفرانس بین المللی معماری، عمران،شهرسازی،محیط زیست و افق های هنر اسلامی

ماهی‌ها حس ششم دارند!

ایران کنفرانس

ماهی‌ها حس ششم دارند!

محققان آمریکایی موفق به شناسایی حس ششم در ماهی‌ها شدند که امکان تشخیص جریان آب در محیط اطراف را برای آنها فراهم می‌کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان موسسه علوم ریاضی Courant در دانشگاه نیویورک موفق به شناسایی چیدمان منحصربفردی از حسگرها بر سطح بدن ماهی شدند که در نقش حس ششم برای این آبزی عمل می‌کند.

محققان برای بررسی دقیق عملکرد این شبکه حسگرها، یک مدل پلاستیکی قزل‌آلای رنگین‌کمانی طراحی کردند که حرکات ماهی را در واکنش به تغییر جریان‌های آب تقلید می‌کرد.

از این مدل ماهی برای شبیه‌سازی حرکات ماهی بخصوص در زمان تغییر در جریان‌های آب از جمله تغییر جریان آب توسط شکارچیان استفاده شد.

ماهی‌ به تغییرات جریان آب در محیط اطراف واکنش نشان می‌دهند که این واکنش‌ها شامل کاهش میزان شنا کردن، حرکت در خلاف جهت و حس تغییر در جریان آب بدون استفاده از حس بینایی است.

شبکه حسگرها بر روی بدن ماهی مانند یک آنتن هیدرودینامیک عمل کرده و امکان دریافت سیگنال‌ها از جریان آب اطراف را فراهم می‌کند؛ مانند آنتن رادیو و تلویزیون برای تشخیص سیگنال‌های الکترومغناطیس، حسگرهای بدن ماهی مانند آنتن عمل کرده و تغییرات در جریان آب را تشخیص می‌دهد.

حس شش ماهی علاوه بر کمک در یافتن جریان‌های آب محیط اطراف، از ورود ماهی به محیط‌های آبی خشن و گرفتار شدن در دام شکارچیان جلوگیری می‌کند.

نتایج این تحقیق در مجله Physical Review Letters منتشر شد.

آخرین بروزرسانی (سه شنبه ، 23 دی 1393 ، 17:59)

 

ایران کنفرانس

کانال تلگرام ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
بورس های تحصیلی و کارآموزی
همايشهاي خارجي
مقالات و مطالب علمی و آموزشی

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.راهنمای مقاله نویسی

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

1390-1402© : ایران کنفرانس