کنفرانس ملی معماری، شهرسازی، هنر، طراحی صنعتی، ساخت و فناوری حکمت بنیان

ششمین کنفرانس بین المللی و هفتمین کنفرانس ملی عمران، معماری، هنر و طراحی شهری

سومین کنگره بین المللی مدیریت، اقتصاد، علوم انسانی و توسعه کسب و کار

همایش شعر نو فارسی و اسپانیایی در تهران و مادرید

ایران کنفرانس

همایش شعر نو فارسی و اسپانیایی در تهران و مادرید

همایش شعر نو فارسی و اسپانیایی با بزرگداشت نیما یوشیج و خوان رامون خیمنس سال آینده در ایران و اسپانیا برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، علی‌اصغر محمدخانی - معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب - با اعلام این خبر از دستاوردهای سفر فرهنگی هیات ایرانی به اسپانیا گفت که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ششم و هفتم آبان همایش سعدی و سروانتس در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید برگزار شد و با استقبال بسیار خوب اسپانیایی‌ها همراه بود.

او گفت: در این سفر ضمن شرکت در همایش سعدی و سروانتس، دیدارها و گفت‌وگوهایی با مدیران دانشگاه‌های اسپانیا و برخی از نهادهای ادبی و نویسندگان و شاعران اسپانیا داشتیم و با ارائه‌ پیشنهادهایی برای همکاری‌های فرهنگی و ادبی در سال آینده، فعالیت‌های ادبی میان دو کشور گسترش می‌یابد.

معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب در ادامه افزود: قرار شد در سال ۱۳۹۴ همایش شعر نو فارسی و اسپانیایی با بزرگداشت نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی و خوان رامون خیمنس پدر شعر نو اسپانیایی در شهر کتاب و دانشگاه کمپلوتنسه مادرید برگزار شود و تحولات ادبی دو کشور در حوزه‌ شعر نو در صد سال اخیر مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن تبیین شود.

محمدخانی اظهار کرد: خوان رامون خیمنس پدر شعر نو اسپانیایی است که همزمان با دوره‌ نیما یوشیج می‌زیست و همان‌گونه که شعر نو فارسی با نام نیما یوشیج پیوند خورده است شعر نو و ناب اسپانیایی با نام خیمنس پیوند یافته و یکی از برجسته‌ترین خدمات وی به شعر مدرن، ایده‌ «شعر ناب» بود که عشق و شعر و دنیای شاعرانه تا آخرین لحظه‌های مرگ او را رها نکرد. توجه مدام خیمنس به شعر ناب، لطف و ظرافت غزل‌های عاری از شائبه و اشعار نافذ و پرعمقش، او را پیشوای شاعران نسل جوان اسپانیا و در واقع بنیان‌گذار شعر نو ساخت.

او گفت: ما باید در معرفی ادبیات معاصر فارسی بیشتر تلاش کنیم. متاسفانه در جهان اسپانیایی‌زبان با شعر نو فارسی چندان آشنایی وجود ندارد و برگزاری این همایش می‌تواند در معرفی و ترجمه‌ی شعر نو فارسی موثر شود.

محمدخانی درباره‌ دیگر برنامه‌های سفر فرهنگی هیات ایرانی گفت: از چند دانشگاه در مادرید دیدار داشتیم و در دانشگاه آلکالا د انارس که زادگاه سروانتس است و هر ساله در این شهر و دانشگاه جایزه‌ ادبی سروانتس اهدا می‌شود حضور پیدا کردیم و با دیدار و گفت‌وگو با مسئولان این دانشگاه با فعالیت‌های فرهنگی و علمی آن آشنا شدیم و درباره‌ جزییات جایزه‌ ادبی سروانتس بحث و گفت‌وگو داشتیم. همچنین با برخی از نویسندگان اسپانیایی مانند الویرا لیندو که آثار او به فارسی نیز ترجمه شده است دیدار داشتیم و برای سفر به ایران از او دعوت کردیم که قرار است به زودی سفری به ایران داشته باشد. همچنین در هفته‌ آخر آبان‌ماه نمایندگان چهار دانشگاه شهر مادرید برای گفت‌وگوهای علمی و فرهنگی به ایران می‌آیند و قرار است با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا سالانه سه نویسنده و شاعر و پژوهشگر از ایران به اسپانیا بروند و متقابلا سه نفر از اسپانیا به ایران بیایند تا زمینه‌های شناخت بیشتر از فرهنگ و ادبیات دو کشور فراهم شود.

آخرین بروزرسانی (دوشنبه ، 19 آبان 1393 ، 14:43)

 

ایران کنفرانس

کانال تلگرام ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
بورس های تحصیلی و کارآموزی
همايشهاي خارجي
مقالات و مطالب علمی و آموزشی

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.راهنمای مقاله نویسی

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

1390-1402© : ایران کنفرانس