کنفرانس ملی معماری، شهرسازی، هنر، طراحی صنعتی، ساخت و فناوری حکمت بنیان

دومین کنفرانس ملی مدیریت سبز پسماند در اردبیل آغاز شد

ایران کنفرانس

دومین کنفرانس ملی مدیریت سبز پسماند در اردبیل آغاز شد

به گزارش  ایرنا، رسول اشرفی‌پور رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری و منابع طبیعی کشور در آیین گشایش این کنفرانس  ۲ روزه گفت: باید بدانیم چقدر منابع طبیعی داریم و چقدر از آن استفاده شده است و یکی از مهمترین شاخص‌ها در این راستا در دنیا و کشورهایی مانند آلمان و ژاپن، "شاخص ردپای اکولوژیک" است.

وی افزود: در این شاخص به تمام مولفه‌های توسعه توجه می‌شود و این شاخص، باید در حساب ملی همه طرح‌های کشور لحاظ شود و برای نهادهای پژوهشی، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اداری تبیین و تعریف شود.

رئیس شورای عالی جنگل، مرتع، آبخیزداری و منابع طبیعی گفت: این شاخص، ظرفیت‌ها و مصارف منابع طبیعی در حوزه‌های شهری و روستایی و نحوه استفاده از منابع آبی و طبیعت را مشخص می‌کند و در این خصوص در دانشگاه‌ها مطالعاتی شده است و در کشور ما ظرفیت منابع زیستی برابر با ۸۴ صدم هکتار است اما حدود سه برابر آن از منابع طبیعی بهره‌برداری می‌کنیم.

اشرفی پور الزام دیگر برای تحقق مدیریت سبز پسماند را قوانین و ضوابط کشور دانست و گفت: باید از خود بپرسیم آیا قوانین و ضوابط فعلی می‌توانند ما را به مدیریت صحیح منابع طبیعی برسانند.

به گفته وی صیانت از طبیعت، الزاماتی دارد که باید رعایت شود و یکی از آنها پاسخ به فرایند توسعه یافتگی است و در این رابطه باید به یک توسعه در خور، توجه کنیم و لازمه آن، تعریف معیارها و شاخص‌های علمی است.

رئیس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری و منابع طبیعی کشور گفت: همواره از پیوست محیط زیست در طرح‌های عمرانی حرف می‌زنیم اما در عمل به آن پایبند نیستیم تا جایی که  حتی در یک درصد معادن کشور به موضوع بازسازی منابع طبیعی توجه نمی‌شود.

ورود ۷۰۰ مقاله به دبیرخانه کنفرانس

رسول‌زاده رئیس علمی کنفرانس نیز در این آیین گفت: نخستین کنفرانس ملی مدیریت سبز پسماند در سال ۹۳ برگزار شده بود و سه دوره از این کنفرانس ها به شکل بین المللی برگزار شده است و نزدیک به ۷۰۰ مقاله به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده است.

وی ادامه داد: دریاچه‌ها، تالاب‌ها و برخی رودخانه‌ها خشک شده‌اند و سطح آب‌های زیرزمینی پایین آمده است و فرونشست‌های عظیمی در مناطق مختلف دیده می‌شود و کاربری اراضی، تغییر یافته و بسیاری از جنگل‌ها از بین رفته است.

رسول زاده افزود: یکی از دلایل مهم این اتفاق‌های نامبارک، سیاست‌گذاری‌های نادرست، غیرعلمی و متاثر از جریانات و ملاحظات است و سال‌هاست که با این دغدغه ها روزگار را سپری می‌کنیم.

وی اضافه کرد: ما در ایران بیش از دو برابر جهان، پسماند تولید می‌کنیم و بازیافت زباله در ایران سه درصد است و باید تاب‌آوری منابع طبیعی را افزایش دهیم و یکی از راهکارهای آن استفاده صحیح از پسماندهاست.

اسماعیل چمنی سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی هم هدف از برگزاری این کنفرانس را بسترسازی مناسب برای انتقال تجربیات و فناوری‌های دانشمندان و متخصصان به مدیران، تبیین ضرورت توسعه و ترویج فرهنگ صحیح منابع طبیعی و محیط زیست و ایجاد هماهنگی بین پژوهشگران برای صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست اعلام کرد.

دانشگاه محقق اردبیلی در سال ۱۳۵۷ با نام آموزشکده کشاورزی و با پذیرش ۳۸ دانشجو در رشته کشاورزی عمومی فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد و در حال حاضر در ۲۰۱ رشته تحصیلی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد دکتری در حدود ۱۱ هزار دانشجو دارد که در ۱۱ دانشکده مشغول تحصیل هستند.

 

ایران کنفرانس

کانال تلگرام ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
بورس های تحصیلی و کارآموزی
همايشهاي خارجي
مقالات و مطالب علمی و آموزشی

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.راهنمای مقاله نویسی

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

 

logo-samandehi

1390-1403© : ایران کنفرانس