کنفرانس ملی اندیشه های نوین و خلاق در مدیریت، حسابداری، مطالعات حقوقی و اجتماعی

کنفرانس بوک ، جستجوگر پیشرفته کنفرانس

خبرنامه همایش ایران کنفرانس

ابلاغ فهرست نشریات نامعتبر خارجی به دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی (92/1/29)

ایران کنفرانس

ابلاغ فهرست نشریات نامعتبر خارجی به دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مظفر شریفی مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام فهرست نشریات نامعتبر خارجی، گفت: به منظور ارتقای هر چه بیشتر کیفیت تولیدات علمی، پیشگیری از انتشار مقالات ارزشمند پژوهشگران کشور در نشریات نامعتبر خارجی و ایجاد وحدت رویه و یکسان‌سازی ارزیابی اینگونه نشریات در دانشگاه‌های کشور، کار بررسی و ارزیابی مداوم نشریات نامعتبر خارجی آغاز شد و فهرست نشریات خارجی که از شرایط کمی و کیفی لازم برخوردار نبوده و مورد تأیید معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم نیستند، تحت عنوان «فهرست نشریات نامعتبر» (Black list) معرفی شد.

وی افزود: تعداد نشریات نامعتبر که تاکنون شناسایی شده‌اند به 197 نشریه رسید و سیاهه آنها آماده بهره‌برداری است، این سیاهه‌ با همفکری و مشارکت صاحب‌نظران حوزه‌های تخصصی و بر اساس تجربیات دانشگاه‌های مختلف کشور و پس از بررسی‌های دقیق و مستمر کارشناسی تنظیم شده است و به طور مداوم روایی و پایایی آن‌ مورد تأیید قرار می‌گیرد.

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم در تشریح دلایل انتخاب برخی نشریات خارجی در این فهرست، گفت: برخی از نشریات خارجی به دلایلی نظیر نامشخص بودن ترکیب هیئت تحریریه و در مواردی، ضعیف بودن کادر علمی هیئت تحریریه، نداشتن یا نامشخص بودن فرایند داوری، فاصله بیش از حد و به طور غیرمعمول کوتاه دریافت تا انتشار مقاله، تأکید بیش از حد بر دریافت وجه در وب‌سایت مجله (به طوری که در وب‌سایت بیشتر این مجله‌ها بیش از آن‌که بر فرایند داوری و چگونگی ارزیابی علمی تأکید شده باشد بر نحوه پرداخت و دریافت مبالغ مختلف تأکید شده است)، اعتقاد بسیاری از اعضای هیئت علمی و دانشگاه‌های کشور بر بی‌اعتبار بودن نشریه، کیفیت علمی پایین مقالات بر اساس بررسی‌های تخصصی، سهم خوداستنادی بالا در مقالات، دارا بودن ناشران تجاری با اهداف کاملا انتفاعی، داشتن ناشرانی نه چندان باسابقه در انتشار مجله‌های علمی، دارا بودن ناشرانی ناشناس و شناخته نشده و دلایل دیگری از این قبیل در این سیاهه قرار داده شده‌اند.

وی گفت: همچنین به منظور حمایت از مردم مظلوم فلسطین و در راستای همسویی با سیاست‌های کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی در محکومیت رژیم صهیونیستی، نشریات رژیم صهیونیستی نیز دراین سیاهه قرار گرفته‌اند.

شریفی در رابطه با نحوه اجرای این فهرست نشریات، اظهار داشت: از زمان اعلام سیاهه و ورود عنوان هر نشریه به این سیاهه، به مقالات منتشر شده در آن‌ هیچگونه امتیازی تعلق نمی‌گیرد.

وی افزود: برخی از نشریاتی که در این سیاهه قرار گرفته‌اند کاملا هدف تجاری داشته و هیچگونه جایگاه علمی ندارند و به نظر می‌رسد که تنها ملاک چاپ مقاله در آنها دریافت وجه بوده است و بلافاصله پس از دریافت اقدام به انتشار مقاله می‌کنند.

شریفی افزود: ما در حال بررسی اینگونه مجله‌ها هستیم و در صورت اثبات این موضوع احتمالا تمام مقاله‌های این گروه از نشریه‌های بی‌اعتبار و حتی مقاله‌هایی که در گذشته در آنها به چاپ رسیده است بی‌اعتبار تلقی می‌شود.

وی گفت: این سیاهه به طور مداوم در معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد بررسی و بازبینی قرار می‌گیرد، هر یک از این نشریات در صورت ارتقای کیفیت و برخورداری از سطح علمی قابل قبول، پس از بررسی در کمیته تخصصی مربوطه و تأئید این معاونت، از این سیاهه خارج و به همین ترتیب، در صورتیکه نشریات نامعتبر جدیدی شناسایی شوند، به این سیاهه اضافه می‌شوند.

شایان ذکر است، سیاهه نشریات نامعتبر از طریق وبگاه «دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی» به نشانی http://rppc.msrt.ir در دسترس دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های پژوهشی سراسرکشور قرار دارد.

 

http://www.3iccacs.com/fa

کانال تلگرام ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
همايشهاي خارجي جديد
مقالات و مطالب علمی و آموزشی
اخبار علمی و فناوری

دانلود اپلیکیشن ایران کنفرانس

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.عضویت در خبرنامه ایران کنفرانس

خبرنامه دکتری

پایگاه همایش های خارجی  ایران کنفرانس conferencesalerts.com

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

راهنمای جامع مقاله نویسی در ایران کنفرانس

صفحه اینستاگرام ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

طراحي سايت : ایران پژوهان