ششمین کنگره بین المللی توسعه کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و گردشگری ایران

نتایج رتبه بندی بریکس و 17 اقتصاد نوظهور دیگر توسط تایمز (92/9/18)

ایران کنفرانس

نتایج رتبه بندی بریکس و 17 اقتصاد نوظهور دیگر توسط تایمز

 

دکتر جعفر مهراد سرپرست ISC اعلام کرد: بریکس به کشور های برزیل، روسیه، هندوستان، چین و آفریقای جنوبی اطلاق می شود. دو نظام رتبه بندی بین المللی یعنی تایمز و QS بر اساس معیار ها و شاخص های مربوط به خود، دانشگاه های عضو بریکس را رتبه بندی می کنند. روز چهارشنبه 14/09/1392 نتایج رتبه بندی بریکس و 17 اقتصاد نوظهور دیگر که توسط تایمز انجام شده است منتشر شد.

وی با اعلام این خبر گفت: جمهوری خلق چین در مقایسه با دیگر کشور های عضو بریکس که به اقتصاد های نوظهور شهرت دارند، از دانشگاه های برتر برخوردار می باشد.

وی افزود: دانشگاه پکن در صدر جدول رتبه بندی قرار دارد و دانشگاه شینگهوا نیز که در پکن واقع است رتبه دوم این رتبه بندی را به خود اختصاص داده است. چهار دانشگاه در بین ده دانشگاه برتر و 23 دانشگاه در بین 100 موسسه ممتاز به چین تعلق دارد. سایر دانشگاه های ممتاز در این کشور ها در تایوان (21)، هندوستان(10)، ترکیه (7)  و کشور های آفرقای جنوبی و تایلند هر کدام 5 دانشگاه می باشد.

رئیس مرکز منطقه ای ادامه داد: چین در سه دهه اخیر سرمایه گذاری کلانی در آموزش عالی و تحقیقات علمی به عمل آورده است. چین با تخصیص اعتبار ویژه به 39 دانشگاه می کوشد سطح اعتبار علمی دانشگاه های کشور خود را به سطح دانشگاه های برتر و ممتاز جهان ارتقا دهد.

سرپرست ISC یادآور شد: دولت جمهوری خلق چین دانشگاه های این کشور را تشویق کرده است تا در های خود را به روی کشور های جهان گشوده و برنامه های مشترک دانشگاهی با موسسات غربی تاسیس نموده و انتشارات علمی خود را در مجلات معتبر بین المللی چاپ کنند.

مهراد گفت: فدراسیون روسیه در این رتبه بندی تنها دارای دو دانشگاه در بین 100 دانشگاه برتر است که در مقایسه با کشور های سابق اقماری اتحاد جماهیر شوروی یعنی لهستان(4 دانشگاه) و جمهوری چک(3 دانشگاه) حضور موثری ندارد.

وی ادامه داد: فدراسیون روسیه در رکود و سکون به سر می برد. دولت این کشور درونگرا است و انتشار بیشتر آثار علمی به زبان روسی، به توزیع و اشاعه آن در سطح بین المللی به طور جدی آسیب رسانیده است.

مهراد تصریح کرد: در این رتبه بندی، گرچه دانشگاه های اندونزی، پاکستان، پرو و فیلیپین نیز مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفته است، ولی در جدول رتبه بندی نام هیچکدام از دانشگاه های کشور های یاد شده، مشاهده نمی شود.

وی گفت: 22 کشور رتبه بندی شده توسط تایمز کشورهایی هستند که از آنها به عنوان بازارهای نوظهور نام برده می شود. این رده بندی توسط FTSE Group’s Country Classification تعریف شده است.

سرپرست ISC اعلام کرد: دانشگاه پکن در حالیکه در صدر جدول رتبه بندی قرار دارد، اما کل امتیاز این دانشگاه از 100 امتیاز 65 می باشد. امتیاز دانشگاه شینگهوا در چین که به مقام دوم دست یافته است 5/63 می باشد.

مهراد یادآور شد: رتبه دانشگاه کیپ تاون در آفریقای جنوبی 3 و امتیاز مکتسبه 5/50 است. رتبه های چهارم و پنجم به ترتیب به دانشگاه ملی تایوان (با امتیاز 2/49) و دانشگاه بوغازچی (با امتیاز 3/44) در ترکیه تعلق دارد.

وی افزود: رتبه های ششم تا دهم به ترتیب در اختیار دانشگاه علوم و فناوری چین (با 44 امتیاز)، دانشگاه فنی استانبول (با 7/42 امتیاز)، دانشگاه فودان در چین (3/42)، دانشگاه فنی خاورمیانه (با 5/41 امتیاز)، و دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (با 4/41 امتیاز) است.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: دانشگاه سائوپولو نخستین دانشگاه برزیل موفق به کسب رتبه 11 و امتیاز 1/41 شده است. دانشگاه بیلکنت در ترکیه رتبه 12 را با امتیاز 3/40 از آن خود کرده است.

وی اعلام کرد: نخستین دانشگاه هندوستان یعنی دانشگاه پنجاب رتبه 13 را با امتیاز 2/40 به دست آورده است. رتبه 14 در اختیار دانشگاه رنمین چین با 2/40 است. و دومین دانشگاه آفریقای جنوبی یعنی ویت واترسند رتبه 15 را با امتیاز 8/39 در اختیار دارد.

مهراد در ادامه افزود: در کلمبیا واقع در آمریکای جنوبی دانشگاه آند رتبه 17 را کسب کرده است. رتبه دانشگاه ورشو (لهستان) 23 است، و رتبه دانشگاه چارلز در جمهوری چک 31 می باشد. دانشگاه سِمِل ویس در مجارستان حائز رتبه 60 شده است.

وی تصریح کرد: از سایر کشورهای اسلامی امارات متحده عربی، مالزی و مصر در گروه کشورهای 22 گانه ی نوظهور اقتصادی جای دارند. دانشگاه های امارات متحده عربی، کِبانگسان در مالزی و اسکندریه در مصر موفق به کسب رتبه های 76 با امتیاز 6/22، 77 با امتیاز 3/22 و 93 با امتیاز6/18 شده است. رتبه دانشگاه قاهره 95 است.

مهراد گفت: در مجموع، تعداد 23 دانشگاه از چین، 21 دانشگاه از تایوان، هفت دانشگاه از ترکیه، پنج دانشگاه از آفریقای جنوبی و تایلند، چهار دانشگاه از لهستان و برزیل، 10 دانشگاه از هند، سه دانشگاه از جمهوری چک، مجارستان، و مصر، دو دانشگاه از روسیه، مکزیک، مالزی و امارات و یک دانشگاه از کشورهای شیلی، کلمبیا و مراکش در بین 100 دانشگاه برتر بریکس و اقتصادهای نوظهور قرار دارد.

سرپرست ISC گفت: شاخص های مورد استفاده در این رتبه بندی شامل 13 شاخص عملکردی است که با ماموریت های آموزشی، پژوهشی، استناد و چشم انداز بین المللی سر وکار دارد.

وی گفت: شاخص شهرت و اعتبار از پرس و جو از بیش از 10000 استاد و پژوهشگر دانشگاهی و سنجش تاثیر از بیش از 50 میلیون استناد به مقالات مجلات علمی به دست آمده است .

دکتر مهراد افزود: در مصاحبه های مربوط به این موضوع پیشنهاد کرده ام که بهتر است جمهوری اسلامی ایران با تدوین سیاست های موثر در پیمان هایی مانند بریکس شرکت کند. در چند سال گذشته به شرکت در این نوع پیمان ها توجه خاصی معطوف نشده است. در حالیکه می بینیم سایر کشورها تحت عناوین مختلف با همدیگر و برای هدف های معین و مشخص همکاری می کنند.

رئیس مرکز منطقه ای بیان کرد: عضویت در بریکس و گروه کشورهای اقتصاد نوظهور که همگی شرایط نسبتا شبیه به هم دارند از نظر همکاری های علمی و اقتصادی مزایای فراوان دارد.

وی افزود: تجربه چین و تایوان در اینکه در آموزش عالی و تحقیقات علمی سرمایه گذاری مستمر و هنگفتی به عمل   آورده اند درس خوبی برای سایر کشورهای جهان است. به اعتقادم وضعیت چین می تواند مدلی برای سایر کشورهای بریکس و همچنین سایر کشورهای در حال توسعه از جمله ایران از نظر تخصیص اعتبارات قابل توجه به تعدادی از دانشگاه های منتخب باشد.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اعلام کرد: از آنجا که چین مدام در حال رشد و توسعه است به نظر می رسد هنوز برای توسعه های بیشتر جا دارد در این میان تفویض اختیار بیشتر به دانشگاه ها حائز اهمیت است و آن موضوعی است که دولت اعتدال و تدبیر نیز بدان توجه دارد. تفویض اختیارات بیشتر به انعطاف پذیری و پویایی بیشتر دانشگاه ها و رفرم آموزشی در بازار جهانی، و خلاقیت بیشتر در میان نسل آتی از پژوهشگران ماهر و چیره دست را منجر می شود.

 

 

عضویت در خبرنامه ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
همايشهاي خارجي جديد
مقالات و مطالب علمی و آموزشی
اخبار علمی و فناوری

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.عضویت در خبرنامه ایران کنفرانس

خبرنامه دکتری

پایگاه همایش های خارجی  ایران کنفرانس conferencesalerts.com

راهنمای مقاله نویسی

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

طراحي سايت : ایران پژوهان