کنفرانس ملی اندیشه های نوین و خلاق در مدیریت، حسابداری، مطالعات حقوقی و اجتماعی

کنفرانس بوک ، جستجوگر پیشرفته کنفرانس

خبرنامه همایش ایران کنفرانس

رتبه علمی ایران در منطقه و جهان (20-6-91)

ایران کنفرانس(فراخوان های کنفرانس،سمینار،کنگره،همایش) و اخبار دانشگاهی

 

رتبه علمی ایران در منطقه و جهان

براساس آخرین رتبه بندی پایگاه استنادی اسکوپوس در هلند، ایران از نظر تولید علم درجهان در رتبه شانزدهم و در منطقه در جای نخست قرارگرفت.

جعفر مهراد سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت درمصاحبه با واحد مرکزی خبربا بیان اینکه موسسات بین المللی مختلفی تولید علم کشورها را رصد و تحلیل می کنند افزود: دو موسسه ازهمه مهم‌تر است: یکی نظام استنادی ISI در امریکا و دیگری اسکوپوس در آمستردام هلند.

وی اضافه کرد: درهفت ماه اول سال 2012 تلاش دانشمندان وهمچنین سیاست های دولت به ثمر نشست ونخستین بار درتاریخ آموزش عالی کشور ایران به رتبه شانزدهم درتولید علم صعود کرد.

مهراد با غرورآفرین خواندن این موضوع درباره عوامل موثر بر ارتقای رتبه تولید علم در ایران گفت: سیاست های دولت از نظر توسعه کمی آموزش عالی، توجه ویژه به تحقیقات علمی، افزایش جذب دانشجویان و مهم‌تر ازهمه جذب دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی به‌ویژه دوره دکتری از مهم‌ترین عوامل ارتقای رتبه علمی ایران است.

وی افزود :درمدت یاد شده دانشمندان ایرانی بیش از 21 هزار مقاله در مجلات معتبر بین المللی چاپ کرده اند .

مهراد گفت : ایران درسال 2000 درمیان 148 کشور تولیدکننده علم در رتبه چهل وهشتم قرار داشت و این رتبه درسال 2005 به رتبه سی وهفتم صعود پیدا کرد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اضافه کرد: تصور بنده این است که ازهم اکنون اسناد بالادستی مانند سند چشم انداز ایران 1404 در خصوص توسعه علمی کشور محقق شده وهمچنین بخشی از نقشه جامع علمی کشور صورت واقعی به خود گرفته است.

وی گفت:همچنین سیاست های کلان جمهوری اسلامی ایران وبرنامه پنجم توسعه کشور درحوزه علم وفناوری محقق شده و این به آن معناست که تا ایران 1404 به لحاظ توسعه علمی مشکلی وجود ندارد.

مهراد با بیان اینکه براساس این رتبه بندی ترکیه که معمولا خود را با آن مقایسه می کردیم در رتبه نوزدهم جهانی قرار دارد افزود: بسیاری از کشورهای منطقه از ایران عقب ترند و پیشنهاد می کنم که همکارانم در دانشگاه ها به افق های دوردست‌تری توجه کنند.

وی گفت : درمدت یاد شده مالزی فقط 10 هزار و کشورهای عربستان سعودی و مصر نیز هرکدام 6 هزار مقاله تولید کرده اند.

مهراد افزود: تصور می کنم اگر خودمان را با کشورهای منطقه مقایسه کنیم، به سیاست ها و برنامه های توسعه علمی کشور جفا کرده ایم.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به اینکه چند ماهی تا پایان سال 2012 باقی مانده است گفت: امیدوارم بر اساس روند تحلیل تا پایان سال 2012 چندین پله دیگر نیز صعود کنیم و کشورهای نوظهور علمی مانند تایوان، برزیل و هند را نیز پشت سربگذاریم.

مهراد افزود: بیشترین مقالات تولید شده در رشته های شیمی ، پزشکی ، فیزیک ، نانو و نفت بوده است.

وی گفت :در میان کشورهای عضو اوپک، هیچ کشوری به لحاظ تولید علم به پای ایران نمی رسد و میزان مقالات علمی ما بیشتر از کشورهای پیشرفته درصنعت نفت است.

مهراد دربخش دیگری از این مصاحبه افزود: دانشگاه تهران 4 سال است که جزو  500 دانشگاه اول جهان  است .

وی گفت : براساس بررسی‌ای که نتایج آن دو تا سه هفته قبل منتشر شد این دانشگاه درسال 2012 جزو 300 دانشگاه ممتاز جهان است.

 

http://www.3iccacs.com/fa

کانال تلگرام ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
همايشهاي خارجي جديد
مقالات و مطالب علمی و آموزشی
اخبار علمی و فناوری

دانلود اپلیکیشن ایران کنفرانس

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.عضویت در خبرنامه ایران کنفرانس

خبرنامه دکتری

پایگاه همایش های خارجی  ایران کنفرانس conferencesalerts.com

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

راهنمای جامع مقاله نویسی در ایران کنفرانس

صفحه اینستاگرام ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

طراحي سايت : ایران پژوهان