کنفرانس ملی معماری، شهرسازی، هنر، طراحی صنعتی، ساخت و فناوری حکمت بنیان

سهم 18 درصدی دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم کشور (94/4/25)

ایران کنفرانس

سهم 18 درصدی دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم کشور

بررسی تولیدات علمی ایران در پایگاه معتبر وب آوساینس(ISI) نشان می دهد که محققان کشورمان در سال 2014 میلادی موفق به تولید 29 هزار و 696 مدرک علمی و کسب 1.51 درصد تولیدات علمی جهان شدند.

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، امروزه سنجش تولیدات علمی یکی از روش های مهم برای ارزیابی علم کشورها به حساب آمده و به عنوان یکی از شاخص های علم و پژوهش در میان سیاستگذاران حوزه علم و فناوری مرسوم است.

برخی از روش های بررسی تولیدات علمی کشورها استفاده از داده های پایگاه های استنادی بین المللی همانند «وب آوساینس» (web of sceince) و« اسکوپوس» است. در بین نمایه های بین المللی، «وب آوساینس» در میان متخصصان سنجش علم از جایگاه ویژه برخودار بوده که در بین عامه مردم به «آی. اس.آی» (ISI) معروف است.

برای پایگاه «وب آوساینس» از سه پایگاه عمده و اصلی آن پایگاه استنادی علوم (Science Citation Index -)، پایگاه استنادی علوم اجتماعی(Social Science Citation Index )و پایگاه استناد علوم انسانی و هنر(Art & Humanities Citation Index) استفاده شده است.

بررسی ها در این پایگاه معتبر استنادی نشان می دهد که روند تولیدات علمی طی سال های 2012 تا 2014 میلادی به صورت صعودی ادامه داشته است و با رشد جهانی مطابقت دارد.

بر این اساس در سال 2012 میلادی کل تولیدات نمایه شده در این پایگاه، یک میلیون و 910 هزار و 638 عنوان مدرک بوده است که جمهوری اسلامی ایران با 27 هزار و 151 عنوان مدرک، 1.42 درصد تولیدات علمی جهان را به خود اختصاص داده است.

در سال 2013 میلادی کل تولیدات نمایه شده جهان در این پایگاه 1 میلیون و 986 هزار و 544 عنوان مدرک بوده است که ایران با تولید 28 هزار و 41 عنوان مدرک، سهم 1.41 درصد از تولیدات علمی جهان را به خود اختصاص داه است.

در نهایت در سال 2014 میلادی کل تولیدات نمایه شده در این پایگاه یک میلیون و 965 هزار و 774 عنوان مدرک بوده است که جمهوری اسلامی ایران با 29 هزار و 696 عنوان مدرک، موفق به کسب 1.51 درصد تولیدات علمی جهان شده است.

بنابراین روند تولیدات علمی ایران در بازه سال های 2012 تا 2014 میلادی از مجموع 1.42 درصد به 1.51 درصد رشد داشته است.

تثبیت رتبه بیستم ایران در تولیدات علمی دنیا

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی ایران با وجود افزایش 9 دهم درصدی در سهم تولیدات علمی جهان و رسیدن به مشارکت بیش از یک و نیم درصد، در سال های 2012 تا 2014 میلادی رتبه 20 را حفظ کرده است.

دانشگاه های برتر تولیدات علمی ایران

بررسی های اساس اطلاعات پایگاه استنادی« وب آو ساینس» در میزان مشارکت دانشگاه های کشور در تولیدات علمی محققان کشورمان در سال 2014 میلادی نشان می دهد که دانشگاه تهران با تولید دو هزار و 854 مدرک علمی (9.33 درصد)، دانشگاه علوم پزشکی تهران با دو هزار و 854 مدرک(7.59 درصد) و دانشگاه امیرکبیر با هزار و 697 مدرک( 5.54 درصد) در رتبه های اول تا سوم در میان دانشگاه های دولتی کشور قرار دارند.همچنین مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی با 5 هزار و523 توانسته معادل 18.05 درصد از کل اسناد علمی منتشر شده ایران را به خود اختصاص دهد.

تعداد نویسندگان در مستندات ایرانی

آمار و اطلاعات پایگاه استنادی وب آوساینس نشان می دهد که53 هزار و766 نفر نویسنده در انتشارات سال 2014 میلادی در 30 هزار و 583 عنوان تولید علمی ایران(در این آمار اطلاعات 3 پایگاه دیگر وب آوساینس استخراج شده است) در این پایگاه مشارکت داشته اندکه از این میان نام چهار نفر در بیش از یکصد سند علمی تکرار شده است . همچنین در هر سند علمی به طور متوسط حدود 1.76 نفر مشارکت داشته اند.

گفتنی است، این گزارش که توسط معاونت پایش، نظارت و ارزیابی علم و فناوری ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور تهیه شده است، بر اساس استخراج داده ها در تاریخ سوم خردادماه سال 1394 از پایگاه وب آوساینس و صورت گرفته است. تاریخ دقیق استخراج داده ها از این جهت صورت می گیرد که این پایگاه به صورت مداوم در حال روزآمدسازی است و ممکن است تولیدات جدید به آن اضافه شود و یا تولیداتی که اشتباه داشته اند، اصلاح شود.

 

 

ایران کنفرانس

کانال تلگرام ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
بورس های تحصیلی و کارآموزی
همايشهاي خارجي
مقالات و مطالب علمی و آموزشی

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.راهنمای مقاله نویسی

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

 

logo-samandehi

1390-1403© : ایران کنفرانس