کنفرانس ملی معماری، شهرسازی، هنر، طراحی صنعتی، ساخت و فناوری حکمت بنیان

برترین دانشگاههای دنیا در علوم اجتماعی (94/8/17)

ایران کنفرانس

برترین دانشگاههای دنیا در علوم اجتماعی

بنیانگذار پايگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از انتشار نتایج رتبه بندی تایمز در رشته های علوم اجتماعی و معرفی ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در این حوزه خبر داد.

دکتر جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: نظام رتبه بندی بین المللی تایمز نتایج رتبه بندی رشته های علوم اجتماعی را اعلام کرد که این رتبه بندی مربوط به سال ۲۰۱۵ - ۲۰۱۶ است.

وی افزود: آمریکا با ۴۳ دانشگاه در بین ۱۰۰ دانشگاه و با ۹ دانشگاه در بین ۱۰ دانشگاه ممتاز جهان، در صدر جدول رتبه بندی قرار دارد. انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

رئیس گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز افزود: در این رتبه بندی ۱۰ دانشگاه برتر به این شرح است، یک انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) از آمریکا، دو استنفورد از آمریکا، سه پرینستون از آمریکا، چهار آکسفورد از انگلستان، پنج ییل از آمریکا، شش هاروارد از آمریکا، هفت شیکاگو از آمریکا، میشگیان و پنسیلوانیا مشترکا هشت از آمریکا، دهم برکلی از آمریکا.

وی خاطرنشان کرد: انگلستان در این رتبه بندی ۱۷ دانشگاه برجسته دارد. رتبه آکسفورد چهار است و رتبه دانشگاه کمبریج ۱۱ است. همچنین مدرسه علوم سیاسی و اقتصادی لندن، کینگز کالج لندن، ادینبورگ ، منچستر و دانشگاه دورهام به ترتیب رتبه های ۱۲، ۱۶، ۲۰، ۳۰، ۳۴ و ۳۶ را بدست آورده اند.

مهراد یادآور شد: تعداد دانشگاه های آلمان در این رتبه بندی موضوعی ۷ دانشگاه است. دانشگاه هامبولت برلین دارای رتبه ۲۵ است. رتبه های دانشگاه آزاد برلین، LMU، هایدلبرگ، مانهایم، توبینگین و  فرایبورگ به ترتیب ۴۱، ۴۵، ۶۸، ۷۸، ۹۱ است.

وی اضافه کرد: دانشگاه هلسینکی در فنلاند رتبه ۷۴ را بدست آورده است. رتبه دانشگاه کپنهاگ و مدرسه بازرگانی کپنهاگ هر دو از دانمارک به ترتیب ۵۲ (مشترکا با سیدنی) و ۸۸ است. انستیتو فناوری زوریخ و دانشگاه زوریخ در سوئیس در جایگاه ۴۲ و ۹۹ رتبه های برتر دانشگاههای ممتاز نشسته اند.

بنیانگذار پايگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) یادآور شد: رتبه دانشگاه «پوم پو فاربا» در اسپانیا و دانشگاه لوند در سوئد مشترکا ۹۵ و رتبه دانشگاه اسلو در نروژ مشترکا با مدرسه بازرگانی کپنهاگ ۸۸ است.

وی گفت: هلند در بین کشورهای اروپایی عملکردی برابر با جمهوری فدرال آلمان دارد. این کشور دارای ۶ دانشگاه ممتاز در رشته های علوم اجتماعی است. رتبه دانشگاه آمستردام ۳۲، اوتریخت ۴۹، گورنینگن ۵۹، اراسموس ۶۳، تیلبورگ ۶۵ و ماستریخت ۷۹ است.

مهراد درباره بلژیک و فرانسه خاطرنشان کرد: بلژیک نیز با دانشگاه KU LEUVEN با رتبه ۲۴ در رتبه بندی تایمز حضور پیدا کرده است و دانشگاه اکول نرمال سوپریور فرانسه با رتبه ۵۷ و پانتئون - سوربون - پاریس یک مشترکا با دانشگاه زوریخ با رتبه جایگاه خود در این رتبه بندی تثبیت کردند.

وی درباره وضعیت دانشگاه های آسیایی گفت: دانشگاه های برتر جمهوری خلق چین در رشته های علوم اجتماعی، دانشگاه پکن با رتبه ۵۲ و شینگهوا با رتبه ۹۳ است. از هنگ کنگ نیز دو دانشگاه هنگ کنگ و علوم و فناوری هنگ کنگ به ترتیب با رتبه ۳۹ و ۷۲ حضور برجسته دارند. تنها دانشگاه ژاپن که در این رشته دارای رتبه برتر است دانشگاه توکیو است که رتبه آن ۸۳ است.

استاد گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز افزود: کشور کوچک سنگاپور درخشش قابل توجهی دارد. در این کشور دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه فنی نانیانگ موفق به کسب رتبه های ۲۸ و ۹۵ (مشترکا با رتبه دانشگاه «پوم پو فاربا» در اسپانیا و دانشگاه لوند در سوئد) دانشگاه های برتر جهان در علوم اجتماعی شدند.

وی افزود: در قاره اقیانوسیه، استرالیا با ۶ دانشگاه به ترتیب ملبورن رتبه ۲۲، ملی استرالیا رتبه ۲۷، سیدنی رتبه ۵۲، موناش رتبه ۷۶، نیوساوت ولز رتبه ۸۶ و کوئیزلند رتبه ۹۰ این رتبه بندی را به خود اختصاص داده اند.

مهراد با اشاره به شاخص های رتبه بندی تایمز گفت: رتبه بندی تایمز از ۵ معیار و ۱۳ شاخص استفاده می کند. معیارهای رتبه بندی عبارت است از آموزش، پژوهش، استناد هر کدام با وزن ۳۰، چشم انداز بین الملی با وزن ۷.۵ و درآمد صنعتی با وزن ۲.۵ است.

 

ایران کنفرانس

کانال تلگرام ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
بورس های تحصیلی و کارآموزی
همايشهاي خارجي
مقالات و مطالب علمی و آموزشی

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.راهنمای مقاله نویسی

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

 

logo-samandehi

1390-1403© : ایران کنفرانس