عضویت در خبرنامه ایران کنفرانس

کنفرانس بوک ، جستجوگر پیشرفته کنفرانس

ضرورت هدفمند کردن مقالات و پایان‌نامه‌های علمی/ افزایش جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها(91/11/10)

ایران کنفرانس

ضرورت هدفمند کردن مقالات و پایان‌نامه‌های علمی/ افزایش جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عصر امروز در نشست رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور در دانشگاه علوم انتظامی با اشاره به اینکه رتبه ایران در سال 2013 در پایگاه علمی ISI شانزدهم است، گفت: در این پایگاه 809 مقاله ارائه دادیم که بر این اساس در بین 141 کشور تولیدکننده علم جهان دارای رتبه 16 هستیم.

وی افزود: در پایگاه اسکوپوس نیز 2930 مقاله ارائه دادیم و به رتبه 15 دنیا رسیدیم یعنی در حال حاضر 2.127 درصد تولید علم دنیا متعلق به کشور ما است.

دانشجو با اشاره به ضرورت هدفمند کردن مقالات و پایان‌نامه‌های علمی در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: هدفمند کردن مقالات پژوهشی جزء‌ کارهای اصلی دانشگاه‌ها است و باید مقالات و پایان‌نامه‌ها در راستای مصوبات شورای عتف صورت گیرد.

دانشجو در رابطه با بحث کمبود بودجه پژوهشی در دانشگاه‌ها گفت: برای تامین اعتبارات مالی دانشگاه‌ها باید با حوزه کاربرد ارتباط داشته باشند.

وی ادامه داد: در زمان تحریم و شیطنت‌های دشمنان از نظر منابع مشکل داریم ولی باید برای این مشکلات راهکار پیدا کنیم.

وزیر علوم گفت: اینکه زانوی غم بغل بگیریم و با یکدیگر اختلاف داشته باشیم، چیزی حل نمی‌شود.

وی افزود: دربحث بودجه‌های عمرانی از خیرین درخواست کردیم که کمک کنند زیرا ظرفیت ملت ایران ظرفیت بی‌پایانی است و در بحث بودجه‌های پژوهشی نیز باید با صنایع ارتباط بیشتری داشته باشیم.

دانشجو تصریح کرد: ما نباید ذهن مردم را با پرداختن به کمبود بودجه‌ها درگیر کنیم، زیرا ما باید باری را از روی دوش مردم برداریم نه اینکه باری بر روی دوش آنها باشیم.

* تاکید بر جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها

وزیر علوم گفت: در جذب اعضای هیئت علمی باید با تلاش بیشتری کار را دنبال کنیم، در حال حاضر برخی دانشگاه‌ها فعال عمل کردند ولی برخی دانشگاه‌ها ایده‌آل نبودند، در حالی که سیاست ما در وزارت علوم فعال شدن جذب اعضای هیئت علمی است.

دانشجو گفت: در حال حاضر دانشگاه پیام نور 1367 عضو هیئت علمی، دانشگاه تهران 250 نفر، دانشگاه امیرکبیر 77 نفر ، دانشگاه صنعتی اصفهان 35 نفر، دانشگاه تربیت مدرس 23 نفر، دانشگاه امام خمینی 28 نفر، دانشگاه شیراز 176 نفر و دانشگاه شهید مدنی 76 عضو هیئت علمی را جذب کردند.

وی گفت:‌ بر این اساس تاکنون 14 هزار عضو هیئت علمی را استخدام کردیم ولی برای اینکه مطابق با برنامه پنجم توسعه باشیم، باید 10 هزار عضو هیئت علمی دیگر نیز استخدام کنیم.

* ضرورت حضور فعال دانشگاه‌ها در شبکه علمی شاعا

وزیر علوم گفت: دانشگاه‌های کشور باید در شبکه علمی شاعا فعال‌تر باشند تا تمام دانشگاه‌ها بتوانند از امکانات یکدیگر استفاده کنند.

* تشریح پذیرش داوطلبان در دوره دکترا

دانشجو با اشاره به نحوه پذیرش داوطلبان در دوره دکترا گفت: در دوره دکترا 4 روش برای پذیرش داوطلبان داریم، در یک روش بر مبنای آئین‌نامه استعدادهای درخشان افرادی را به دانشگاه‌ها معرفی می‌کنیم و در روش دوم بر اساس آئین‌نامه بورس، داوطلبان به برخی دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند که در این مرحله به دنبال تدوین آئین‌نامه جدید دستگاه‌های اجرایی هستیم تا دستگاه‌ها نیز برای کارمندان خود با پرداخت هزینه‌ها بتوانند بورسیه بگیرند تا آنها نیز به دوره دکتری معرفی شوند.

وزیر علوم ادامه داد: در روش سوم بر اساس آئین‌نامه‌های پردیس‌های خودگردان عمل می‌کنیم که پردیس‌ها باید هزینه خود را خودشان تامین کنند و بر مبنای ابلاغیه‌های معاونت آموزشی وزارت علوم و برگزاری آزمون با هماهنگی سازمان سنجش و بر اساس ظرفیت‌های معاونت آموزشی داوطلبان پذیرش می‌شوند.

وی عنوان کرد: در روش چهارم نیز تحت آئین‌نامه نیمه متمرکز آزمونی برگزار می‌شود به طوری که چند برابر ظرفیت افراد معرفی شده و برای مصاحبه دانشگاه‌‌ها اعزام می‌شوند.

دانشجو افزود: امسال نیز مصاحبه دانشگاه‌ها با آزمون نسبت یک به یک دارند که این شرایط به عدالت آموزشی نزدیک‌تر است.

وی گفت: ما قائل به این نیستیم که افرادی که می‌توانند شهریه بدهند در خارج از کشور تحصیل کنند، بلکه خودمان شرایط تحصیل را برای آنها فراهم می‌کنیم.

دانشجو در ادامه رؤسای دانشگاه‌های کشور را به تعامل با تشکل‌های دانشجویی و ارتباط با خانواده‌های دانشجویان و همچنین تعامل با نمایندگان مجلس دعوت کرد.

وی در پایان با اعلام خبری گفت: امروز کاوشگر پیشگام با موفقیت به فضا پرتاب شد و سالم به زمین نشست که این مسئله یکی از موفقیت‌های پژوهشی دانشمندان کشور ما است.

 

http://www.3iccacs.com/fa

کانال تلگرام ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
همايشهاي خارجي جديد
مقالات و مطالب علمی و آموزشی
اخبار علمی و فناوری

دانلود اپلیکیشن ایران کنفرانس

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.عضویت در خبرنامه ایران کنفرانس

خبرنامه دکتری

پایگاه همایش های خارجی  ایران کنفرانس conferencesalerts.com

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

راهنمای جامع مقاله نویسی در ایران کنفرانس

صفحه اینستاگرام ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

طراحي سايت : ایران پژوهان