کانال تلگرام ایران کنفرانس

کنفرانس بوک جستجوگر کنفرانس

کل

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد (98/4/5)

ایران کنفرانس

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

با دستور معاون آموزشی وزارت علوم از این پس چاپ کاغذی پایان نامه ها، رساله ها و گزارش های درسی در همه مقاطع و رشته ها ممنوع خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر با ابلاغ بخشنامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور از آنان خواست تا از سال تحصیلی آینده نسبت به حذف و ممنوع ساختن چاپ کاغذی پایان نامه‌ها و موارد مشابه اقدام کنند.

در متن بخشنامه یادشده آمده است: «در راستای سیاستهای دولت و با توجه به نامه شماره ۹۷/۱۰۰/۴۵۴۲۳ تاریخ ۱۱ بهمن ۹۷ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست و نیز با عنایت به عزم دستگاه آموزش عالی در کاهش هزینه‌ها، صرفه جویی در مصرف کاغذ و دستیابی به اهداف برنامه مدیریت سبز و همچنین با توجه به نقش آموزش عالی در بهینه‌سازی رفتارهای صحیح در جامعه، لازم است کلیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از سال تحصیلی آینده نسبت به حذف و ممنوع کردن چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها / رساله‌ها، گزارش‌های علمی، گزارش‌های درسی و یا تکالیف آموزشی رایج در همه مقاطع و رشته‌ها اقدام کنند.

شایان ذکر است، تشخیص موارد استثناء (مصادیقی که امکان نشرِ الکترونیکی آن وجود ندارد) بر عهده دانشگاه خواهد بود.»

 

معرفی دو سایت اینترنتی جعلی با عنوان واحدهای دانشگاه آزاد (98/4/2)

ایران کنفرانس

معرفی دو سایت اینترنتی جعلی با عنوان واحدهای دانشگاه آزاد

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای، دو سایت اینترنتی جعلی با عنوان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، دو سایت اینترنتی جعلی که با عنوان دانشگاه آزاد اسلامی پاوه و واحد بین‌المللی اروند فعالیت غیرقانونی دارند، توسط روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی معرفی شد.

در متن این اطلاعیه آمده است:

به اطلاع دانشجویان و داوطلبان گرامی می‌رساند، سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد پاوه به آدرس اینترنتی www.paveh-iau.com و دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌المللی اروند به آدرس اینترنتی www.iauarvand.onp.ac.ir جعلی بوده و جزو سایت‌های رسمی این دانشگاه نیست.

شایان ذکر است دانشگاه آزاد اسلامی در شهر پاوه و منطقه آزاد اروند هیچ واحد یا مرکز دانشگاهی ندارد و هرگونه فعالیت این دو سایت اینترنتی غیرقانونی است.

دانشگاه آزاد اسلامی از طریق مراجع ذیصلاح و پلیس فتا پیگیر موضوع است و با خاطیان برخورد خواهد شد.

از دانشجویان و داوطلبان گرامی دانشگاه آزاد اسلامی درخواست می‌شود ضمن رعایت دقت و هوشیاری لازم، در مقابل فعالیت‌های سودجویانه این سایت‌ها هوشیارانه عمل کنند.

 

هزار عضو هیئت علمی جوان جذب دانشگاه آزاد می شوند (98/4/1)

ایران کنفرانس

هزار عضو هیئت علمی جوان جذب دانشگاه آزاد می شوند

قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از افزایش هیئت جذب مرکزی به ۲ هیئت جذب خبر داد و گفت: طبق تاکید دکتر ولایتی، تا پیش از مهر ماه امسال، باید یکهزار عضو هیئت علمی جوان جذب دانشگاه آزاد شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، بیژن رنجبر در جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس گفت: طرح تحول در آموزش عالی که در دانشگاه آزاد اسلامی در جریان است، طرحی کارشناسی شده است که سال‌ها روی آن مطالعه شده و با حضور دکتر ولایتی و دکتر طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی زمینه مناسب برای پیاده سازی آن فراهم شده است.

قائم مقام رئیس دانشگاه در امور آموزش عالی و ساماندهی پژوهش‌های تحصیلات تکمیلی اظهار داشت: پس از آنکه در ساختار جدید دانشگاه آزاد اسلامی معاونت‌های موضوعی و تخصصی ایجاد شد، دکتر طهرانچی برای کاهش بروکراسی‌ها و سرعت بخشیدن به کارها به بنده ماموریت داد که مسئولیت قائم مقامی را در حوزه آموزش عالی و ساماندهی تحصیلات تکمیلی بر عهده بگیرم تا بتوانیم معاونت‌های آموزشی و پژوهشی معاونت‌های موضوعی را مدیریت و هدایت کنیم.

وی افزود: به این منظور شورای راهبردی معاونان آموزشی و پژوهشی ایجاد شد تا بتوانیم بروکراسی ها را کاهش دهیم، بر این اساس هر تصمیمی که در این شورا تصویب شود، به مثابه مصوبه هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی تلقی می‌شود.بنای کار ما در دانشگاه آزاد اسلامی تعامل با همه دستگاه به ویژه وزارتخانه های علوم و بهداشت است.

قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تاکید دکتر ولایتی و دکتر طهرانچی برای جذب اعضای هیئت علمی جوان در این دانشگاه، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با طرح‌ها، برنامه‌ها و سیاست‌هایی که دارد می‌خواهد نظام آموزش عالی کشور را متحول کند و برای این کار به نیروهای جوان متخصص و متعهد نیاز دارد که بر اساس برنامه‌ریزی‌ها باید سالانه هزار عضو هیئت علمی جوان جذب این دانشگاه شوند و به تبع آن از اساتید بازنشسته دستگاه های دیگر نیز قدردانی خواهد شد. دکتر ولایتی نیز تاکید دارد که تا پیش از مهر ماه امسال، هزار عضو هیئت علمی جوان جذب دانشگاه آزاد اسلامی شود.

رنجبر با بیان اینکه جوانان موتور پیشران گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی هستند، خاطرنشان کرد: روسای واحدهای دانشگاهی باید نسبت به موضوع جذب هیئت علمی حساس باشند و شرایط را طوری فراهم کنند که نیروهای جوان متخصص و متدین دارای انگیزه، جذب دانشگاه آزاد اسلامی شوند تا این دانشگاه بتواند برنامه‌های خود را در گام دوم انقلاب و گام دوم دانشگاه، مصمم و با جدیت اجرا کند. از روسای واحدها انتظار داریم که در این خصوص دغدغه جدی داشته باشند و در جلسات جدب اعضای هیئت علمی حضور یابند.

قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامه‌های این دانشگاه برای تسریع تبدیل وضعیت اعضای هیئت علمی، گفت: معتقدیم که یک هیئت ممیزه برای رسیدگی به وضعیت اعضای هیئت علمی ۴۰۰ واحد دانشگاهی کافی نیست، با این حال جلسات این هیئت هر دو هفته یک بار برگزار شده و در هر جلسه حداقل ۹۰ پرونده مورد بررسی قرار می گیرد که بیشتر پرونده‌ها مربوط به ارتقای مربیان به مرتبه علمی استادیاری است. پرونده‌ها بلافاصله پس از بررسی و تائید در هیئت به امضای دکتر طهرانچی می‌رسد و احکام جدید صادر می شود.

وی افزود: برای تسریع این وضعیت و توجه بیشتر به ارتقای استادیاران و دانشیاران، قرار شده که هیئت جذب مرکزی را به دو هیئت افزایش دهیم و هیئت ممیزه گروه علوم انسانی و هنر را از علوم پایه و مهندسی جدا کنیم تا شاخص‌های ارزیابی نیز تخصصی شده و پرونده با سرعت و دقت بیشتری بررسی شود.

رنجبر درباره اهمیت رشته‌های علوم پایه تصریح کرد: مقام معظم رهبری تأکید دارند که رشته‌های گروه علوم پایه باید تقویت شود، چرا که از رشته‌های پشتوانه علم است، با توجه به اهمیت این موضوع دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه مشوق‌ها و ایجاد جذابیت می‌خواهد رشته‌های علوم پایه را تقویت کند.

قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر توجه این دانشگاه به بخش دانش آموزی و مدارس سما اشاره کرد و افزود: اکنون جمعیت دانش آموزش کشور در حال افزایش است که این موضوع اقتضا می‌کند، دانشگاه برنامه ویژه‌ای برای مدارس خود داشته باشد و روی این بخش سرمایه‌گذاری کند، یکی از اقدامات، بکارگیری اعضای هیئت علمی گروه‌هایی است که با کاهش دانشجو مواجه شده‌اند و برای این کار مشوق‌هایی درنظر خواهیم گرفت که اساتید علاقه مند بتوانند در مدارس سما به وظایف علمی و آموزشی خود بپردازند و نسل دانشجویان آینده را تربیت کنند.

عضو هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وضعیت معیشتی اعضای هیئت علمی این دانشگاه، اظهار داشت: ما به دنبال بهبود وضعیت معیشتی اعضای هیئت علمی و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی هستیم، اما موضوعی که در مقایسه حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد با دانشگاه های دولتی مورد توجه قرار نمی گیرد، این است که ساعات موظفی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های دولتی ۴۰ ساعت در هفته است در حالی این ساعت در دانشگاه آزاد ۳۲ است، اما با این حال معتقدیم که باید وضعیت معیشتی اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بهبود یابد.

رنجبر به تشکیل شورای گسترش به ریاست دکتر طهرانچی اشاره کرد و گفت: با تشکیل این شورای تمامی رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس ظرفیت‌ها و نیاز هر منطقه مورد بررسی و تصویب قرار می گیرد و با این روند بسیاری از مشکلات واحدها حل خواهد شد.

وی درباره اهمیت موضوعات فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: نباید تنها معاونت فرهنگی و دانشجویی را مسئول و متولی امور فرهنگی بدانیم، بلکه همه معاونت‌ها در طرح‌ها، برنامه‌ها و فعالیت خود باید پیوست فرهنگی داشته باشند.

قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به افق ۱۴۰۴ این دانشگاه برای تبدیل شدن به انتخاب اول، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال این است که تا سال ۱۴۰۴ به انتخاب اول داوطلبان ورود به دانشگاه تبدیل شود و این موضوع یک خط مشی جدی است که برای تحقق آن برنامه‌های راهبردی تدوین شده است و مدیران دانشگاه آزاد اعتقاد دارند که این چشم انداز محقق خواهد شد.

 

ظرفیت پذیرش در آزمون دکتری دانشگاه تهران اعلام شد (98/4/1)

ایران کنفرانس

ظرفیت پذیرش در آزمون دکتری دانشگاه تهران اعلام شد

معاون آموزشی دانشگاه تهران از پذیرش تعداد ۱۳۰۰ دانشجوی دکتری برای سال تحصیلی جاری در این دانشگاه خبر داد و گفت: اگر داوطلبان در مصاحبه عملی کیفیت لازم را نداشته باشند، ممکن است این ظرفیت تکمیل نشود.

دکتر حسین حسینی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با تاکید بر اینکه مصاحبه عملی پذیرفته‌شدگان دکتری دانشگاه تهران به اتمام رسید، اظهار کرد: در حال حاضر نتایج ارزشیابی پذیرفته‌شدگان دکتری در گروه‌های مختلف در حال ارزیابی است و نتایج نهایی تا پایان تیر ماه به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: مجموع ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری از طریق کنکور در دانشگاه تهران اعم از پردیس‌ها، روزانه و نوبت دوم (شبانه) تعداد ۱۳۰۰ دانشجو است؛ اما این به این معنا نیست که حتماً این ظرفیت تکمیل شود، چرا که اگر داوطلبی کیفیت لازم را در رشته‌ای احراز نکند، ممکن است آن ظرفیت خالی بماند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران همچنین در مورد ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری از طریق استعدادهای درخشان نیز گفت: حدود ۱۵۰ دانشجو از این طریق در دانشگاه تهران برای سال تحصیلی ۹۹ -۹۸ پذیرش خواهند شد.

 

دانشجویان دکتری باید مقاله خود را در مجلات دانشگاه آزاد چاپ کنند (98/3/30)

ایران کنفرانس

دانشجویان دکتری باید مقاله خود را در مجلات دانشگاه آزاد چاپ کنند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشجویان دکتری باید مقاله مستخرج از تز خود را در مجلات این دانشگاه چاپ کند تا ما نظام دوگانه تأیید ملی نیز داشته باشیم.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه امضای تفاهم‌نامه همکاری با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC که چهارشنبه‌شب با حضور اعضای هیئت‌رئیسه، رؤسای استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس و معاونان ISC در سالن همایش‌های مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC برگزار شد، گفت: هر جریان دانش دارای دو بحث جهانی و ملی است و جغرافیای علم هم در این جریان دارای اهمیت است به‌طوری‌که مفاهیم ISI، اسکوپوس، Elsevier و اشپرینگر ساینس در دو دهه اخیر مطرح شده و هدف آن حاکمیت جهان غرب بر جهان علم است، چون غربی‌ها احساس می‌کنند که جغرافیای جدید علم در شرق در حال شکل‌گیری است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: همه کشورها بر مدیریت دانشگاه تمرکز داشتند و غربی‌ها پس از سال ۷۵ فرهنگ تمرکز بر خروجی‌های دانشگاه را مدنظر قرار دادند تا بتوانند جریان جهانی دانش را در دست داشته باشند. در مقابل این جریان، جریان ملی دانش قرار دارد که معتقد است ابتدا باید جریان ملی دانش شکل بگیرد و بعد آن را متصل به دانش جهانی کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: آنچه در کشور ما انجام شد این بود که گفتند شبکه علم ایجاد نشود و هر کسی به‌صورت مستقل با خارج کار کند. نتیجه این شد که آن‌ها با دستیابی به اطلاعات پنهان، دانشگاه‌های ما را تحلیل کردند بدون آنکه دانشگاه‌های ما از دانشگاه نزدیک خود یا از وضعیت کشورهای همسایه خبر داشته باشد.

دکتر طهرانچی ادامه داد: برخلاف آنچه درباره اروپا تصور می‌شود، در کشورهای اروپایی و حوزه اسکاندیناوی، توجه آن‌ها به ژورنال‌های زبان خودشان است و این‌گونه نیست که بدون کارشناسی مقالات و اطلاعات دانشمندان را در شبکه جهانی عرضه کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اگر جریان ملی دانش قوی عمل کند، جریان جهانی دانش به سراغ آن می‌آید، گفت: شوروی سابق پس از جنگ سرد تصمیم گرفت بر اساس سیستم خود عمل و مقالات و مجلات علمی را به زبان روسی ترجمه کند. این روند تا جایی ادامه داشت که ده‌ها ژورنال معتبر روسی کمتر از ۱۵ روز از انتشار آن توسط مؤسسات آمریکایی به زبان انگلیسی ترجمه شد.

وی افزود: نکته‌ای که درباره انتشار مقالات حائز اهمیت است، فرهنگ استناددهی است و تا زمانی که استناددهی مقالات به‌عنوان بخشی از فرهنگ دانش شکل نگیرد، توفیقی در این حوزه حاصل نمی‌شود، البته فرهنگ استناددهی یک جریان کاملاً غیرعلمی و رقابتی است، چراکه غرب می‌داند هر که رهبری علم را در اختیار داشته باشد رهبری جهان را نیز خواهد داشت و اطلاعات علمی نیز قدرت می‌آورد.

دکتر طهرانچی اظهار کرد: اینکه ISC تشکیل شد و برخی آن را تخطئه می‌کنند و تاکنون نتوانسته به جایگاه خود برسد، به دلیل آن است که جریانی می‌خواهد حاکمیت‌طلبانه بر قدرت علم سیطره پیدا کند و تا این حاکمیت بر دنیای سیاست و اقتصاد باشد، اجازه نمی‌دهند. آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۶ اعتراف کردند که جغرافیای علم پس از دهه‌ها رهبری آمریکا بر این جغرافیا از مرزهای آمریکا و اروپا در حال خارج شدن است.

عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اینکه مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC نخواهد قالب ترجمه‌ای، دنباله‌روی آن‌ها باشد، خیلی حیاتی است؛ یک خطر دیگر این است که این مرکز ترجمه دنباله‌روی غرب باشد.

وی تأکید کرد: شاخص تعیین‌کننده، میزان رسیدن به هدف است و در ذات خود ارزش نیست، آنچه غربی‌ها فکر می‌کنند با اهداف خاصی تزریق می‌کنند، علم را برای قدرت می‌بینند، برای همین اطلاعات دانشمندان را در مرحله قبل از مقاله و مرحله داوری می‌خواهند. برخی دانشگاه‌های ایرانی برای آنکه در Times باشند، ریزترین اطلاعات خود را در اختیار انگلیسی‌ها قرار می‌دهند تا بتوانند رتبه بگیرند، این در حالی است که انگلیسی‌ها از سر دلسوزی و علاقه هزینه نمی‌کنند و دلیل آن‌ها این است که هدفشان علم برای قدرت است و رتبه‌بندی دانشگاه بخشی از جمع‌آوری اطلاعات است که بخشی را به‌صورت آشکار جمع‌آوری می‌کنند و اطلاعات پنهانی را نیز از این طریق به دست می‌آورند.

دکتر طهرانچی با اشاره به فعالیت‌های ISC گفت: کار این مرکز مهم و مقدس است به شرطی که با نوآوری و عرق ملی و اعتلای دانش این سرزمین در راستای تحقق مرجعیت علمی هدف‌گذاری شود. ما هم در دانشگاه آزاد اسلامی قصد نداریم سامانه علم‌سنجی تأسیس کنیم، چراکه این مرکز تأسیس‌شده و ما نقش خود را حمایتی می‌دانیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: این مرکز باید دقت داشته باشد که به آن طوری القا نکنند که آن را بی‌خاصیت کنند. گاهی اوقات رفتار مشابه می‌دهند و این‌گونه القا می‌کنند که رتبه این مرکز هم مانند سایر رتبه‌بندی‌ها شود. مگر می‌شود رتبه در دو مقیاس متفاوت برابر باشد و اینها نکاتی است که باید ازلحاظ فنی به آن توجه شود. سواد علم‌سنجی این مجموعه بسیار بالاست، اما بهتر است سالی یک‌بار به‌صورت مبنایی زیرساخت علم‌سنجی بازنگری شود.

دکتر طهرانچی با اشاره به برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای انتشار مقالات دانشجویان دکتری در مجلات معتبر این دانشگاه، گفت: دلیل آنکه به دانشجویان دکتری گفته می‌شود مقالات خود را باید در دو ژورنال خارجی به چاپ برسانند چیست؟ دو حالت دارد اینکه می‌خواهیم از استاندارد بودن پژوهش مطمئن شویم و مقاله در عرصه بین‌المللی هم ارائه شود.

ایجاد شبکه مجلات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی

عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی می‌خواهد پس از ۳۷ سال فعالیت خود و بیش از دو دهه که کشور در تحصیلات تکمیلی فعال بوده، یک نیمه از این کار را انجام دهد، بنابراین می‌خواهیم یک شبکه مجلات علمی ایجاد کنیم که این شبکه جزئی از شبکه ملی محسوب می‌شود. هر دانشجوی دکتری که می‌خواهد از رساله خود دفاع کند باید مقاله مستخرج از تز خود را در مجله دانشگاه آزاد اسلامی چاپ کند تا ما نظام دوگانه تأیید ملی نیز داشته باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: این دانشگاه حدود ۴۰۰ ژورنال دارد که پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی کلیت مقاله و معاونت‌های موضوعی محتوای آن را پیگیری و بررسی می‌کنند. مجموعه مجلات دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه مجلاتی خواهد بود که با عملکرد خود اعتبار خلق می‌کند.

در پایان این جلسه، تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC به امضای دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر دهقانی رئیس ISC رسید.

 
مطالب بیشتر...

عضویت در خبرنامه ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
همايشهاي خارجي جديد
مقالات و مطالب علمی و آموزشی
اخبار علمی و فناوری

دانلود اپلیکیشن ایران کنفرانس

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

کانال راهنمای اپلای پلی تکنیک میلان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.عضویت در خبرنامه ایران کنفرانس

خبرنامه دکتری

پایگاه همایش های خارجی  ایران کنفرانس conferencesalerts.com

راهنمای مقاله نویسی

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

طراحي سايت : ایران پژوهان