کنفرانس ملی معماری، شهرسازی، هنر، طراحی صنعتی، ساخت و فناوری حکمت بنیان

ششمین کنفرانس بین المللی و هفتمین کنفرانس ملی عمران، معماری، هنر و طراحی شهری

رییس دانشگاه آزاد به انتقادات افزایش شهریه پاسخ داد (93/6/30)

ایران کنفرانس

رییس دانشگاه آزاد به انتقادات افزایش شهریه پاسخ داد

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، حمید میرزاده توضیح داد: مطابق اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصمیمات راجع به افزایش شهریه دانشگاه براساس تصویب هیأت امنای دانشگاه صورت می پذیرد که وزرای محترم علوم و نیز بهداشت به عنوان اعضای اصلی در آن عضویت و حضور دارند.

در ادامه آمده است: حضور اعضای مذکور نشان از اثرگذاری وزارتخانه های متولی حوزه آموزش عالی در تصمیمات کلان دانشگاه است. تصمیمات اتخاذی با درنظر گرفتن صرفه و صلاح توأمان دانشگاه و نیز مصالح و منافع دانشجویان، اساتید و کارکنان و پس از بررسی های کارشناسی و بحث و تبادل نظر و در چارچوب مقررات ناظر به دانشگاه صورت می گیرد اتخاذ می شود.

میرزاده می افزاید: تنها منبع تأمین هزینه های دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین نهاد متولی آموزش عالی غیردولتی و غیروابسته به بودجه دولتی، که سهم قابل توجه آن در توسعه آموزش و پژوهش کشور و کاهش تصدی گری دولت در این عرصه غیرقابل انکار است، شهریه است.

'مجموع میزان افزایش شهریه مصوب هیأت امنای دانشگاه کمتر از میزان افزایشی است که براساس بخشنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سطح سایر دانشگاه های شهریه ای صورت پذیرفته است. افزایش شهریه دانشگاه آزاد اسلامی حداقلی و به میزان 15 درصد و پس از 3 سال افزایش بسیار اندک و پایین تر از میزان تورم صورت پذیرفته است. '

رییس دانشگاه آزاد می افزاید: براساس شاخص های موجود نرخ تورم سالیانه در کشور خصوصاً در سنوات اخیر قابل توجه و برعملکرد همه نهادها و بنگاه ها و دستگاه ها اثرگذار بوده و چنانچه برابر روند و قاعده هر ساله به میزان متعارف افزایش می یافت امروز دانشگاه 171 واحد زیانده نداشت.

براساس گزارش دانشگاه آزاد ، عدم افزایش شهریه دانشگاه در سال 1392 باعث شد که طرح های عمرانی دانشگاه در اقصی نقاط کشور متوقف و هزاران میلیارد ضرر و زیان (حداقل 7500 میلیارد ریال) برای راه اندازی مجدد طرح ها و قریب 11000 میلیارد ریال کسری بودجه به دانشگاه وارد و دانشگاه ناچار شد از منابع بانکی تسهیلات اخذ نموده و متعاقباً نسبت به پرداخت سود بانکی آن اقدام نماید.

میرزاده می افزاید : برای ورودی های جدید دانشگاه به استناد بخشنامه شماره 2/22/31098 مورخ 93/2/27 دفتر گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری«افزایش شهریه تا میزان 25 درصد نسبت به شهریه سال گذشته در کلیه مقاطع تحصیلی دوره های نوبت دوم، مؤسسات غیردولتی ـ غیرانتفاعی و مؤسسات غیردولتی ـ غیرانتفاعی الکترونیکی و دانشگاه های دولتی مجری دوره های الکترونیکی به استثنای مقطع دکتری می باشد» که دانشگاه آزاد اسلامی علیرغم این بخشنامه تنها 15% شهریه دانشجویان ورودی های جدید را در رشته های غیرپزشکی افزایش داده است.

همچنین تصریح شده ، در مورد دانشجویان سال های قبل نیز براساس بخشنامه شماره 2/22/81854 مورخ 93/5/13 افزایش 25 درصدی شهریه متغیر برای کلیه مقاطع تا مقطع کارشناسی ارشد اعلام شده است که با یک تخمین سریع مشاهده می شود افزایش 15درصد در کل شهریه که توسط دانشگاه آزاد اسلامی صورت پذیرفته است نه تنها نسبت به افزایش 25 درصدی وزارت علوم بیشتر نیست بلکه در اغلب رشته مقاطع میزان شهریه کمتر خواهد بود.

رییس دانشگاه آزاد در ادامه گزارش خود درباره افزایش شهریه آورده است: به راستی این همه فضاسازی رسانه ای برای چیست؟ در ایران قریب به 2600 دانشگاه وجود دارد که غالباً شهریه خود را تا سقف 25 درصد افزایش داده اند. آیا عده ای با غوغاسالاری و جوسازی آن هم فقط برعلیه دانشگاه آزاد اسلامی در آستانه سال تحصیلی جدید اهداف دیگری را دنبال نمی کنند؟


** موضوع افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی

رییس دانشگاه آزاد در مورد افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت : مطابق سوابق موجود در سال 92 از تعداد 336 رشته محل مصوب مقطع دکترای تخصصی تعداد 9171 نفر پذیرفته شده است که از این تعداد، 6978 نفر ثبت نام نموده اند.

وی افزود: با عنایت به توافقنامه های مورخ 1393/4/3 و 1393/6/17 دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تجمیع 41 واحد و پردیس علوم و تحقیقات با واحدهای دانشگاهی و مصوبات جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 93 در تعداد 1256 رشته محل مصوب دکترای تخصصی ظرفیت پذیرش دانشجو به 12هزار نفر افزایش یافته است که بر این اساس تنها 1/7 برابر نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و افزایش چند برابری صحت ندارد. ضمن اینکه افت ثبت نام در دانشگاه آزاد اسلامی در سالهای گذشته حداقل 30 درصد نسبت به پذیرش اعلام شده بوده است.

میرزاده می افزاید: با بررسی تعداد دانشجوی ثبت نامی در هر رشته محل در مقطع دکترای تخصصی مشخص می شود تعداد پذیرش دانشجو در هر رشته محل از 21 نفر در سال 92 به 10 نفر در سال 93 کاهش یافته است. به این ترتیب برخلاف برخی اظهارات، این اقدام باعث افزایش هزینه های آموزشی دانشگاه بدلیل کاهش تعداد دانشجو در هر کلاس شده که تنها مزیت این اقدام افزایش کیفیت آموزشی است.

' به عبارت دیگر با توزیع دانشجویان و تمرکززدایی با استفاده از توان علمی در واحدهای سراسر کشور کیفیت آموزشی افزایش و درآمد دانشگاه در هر رشته محل مقطع دکترای تخصصی کاهش می یابد.'

میرزاده عنوان می کند: افزایش پذیرش دانشجو در این طرح حاصل توزیع کلی رشته های دکتری تخصصی در سراسر کشور براساس هم افزایی توانایی های علمی واحدهای دانشگاهی و جذب 6000 عضو هیأت علمی جدید با مرتبه استادیاری و رسیدن به بیش از 18هزار عضو هیأت علمی تمام وقت استادیار و بالاتر و 7000بورسیه دکترای تخصصی تا پایان سال 93 می باشد.

رییس دانشگاه آزاد عنوان کرد : تجمیع واحدها و شعب علوم و تحقیقات و ساماندهی رشته محل های دکترای تخصصی در راستای پاسخ به تقاضای فراوان مردم و مسئولین محترم و رویکرد توسعه عدالت آموزشی، بومی گزینی و فراهم آوردن امکان ادامه تحصیل متقاضیان در داخل کشور و دستیابی به اهداف سند چشم انداز 1404 نظام مقدس اسلامی و تحقق سهم 20 درصدی تحصیلات تکمیلی دانشگاهها مطابق اهداف برنامه پنجم توسعه کشور است ضمن اینکه مکرراً مقام معظم رهبری بر توسعه علمی و توسعه تحصیلات تکمیلی تأکید فرموده اند.

وی در پایان افزود: ضمن تأکید براین نکته که مدیریت دانشگاه آزاد فارغ از جریان سازی های سیاسی و انتقادات غیرمنصفانه است آمادگی خود را جهت پذیرش نقدهای سازنده و کارشناسی اعلام کرده و در این میان تعامل سازنده با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی را که بنا به فرمایش جاودانه رهبر کبیر انقلاب در رأس امور قرار دارد همواره سرلوحه دستور کار خود قرار داده ایم.

 

ایران کنفرانس

کانال تلگرام ایران کنفرانس

اخبار دانشگاهی ( هیات علمی ، دکتری ، کارشناسی ارشد )
اخبار کنفرانس ،کارگاه ،جشنواره
بورس های تحصیلی و کارآموزی
همايشهاي خارجي
مقالات و مطالب علمی و آموزشی

سامانه مدیریت کنفرانس سامان

ورود جهت ثبت همايش
ایجاد حساب کاربری فقط جهت ثبت همايش می باشد. ثبت همایش های دانشگاهی رایگان و سایر همایش های دولتی و خصوصی شامل تعرفه خواهد بود. قبل از ثبت نام " قوانین " ثبت همایش را حتما ملاحظه فرمایید.راهنمای مقاله نویسی

دانلود سرقصل های رشته های دکتری در سایت ایران کنفرانس

دانلود سرقصل های رشته های کارشناسی ارشد در سایت ایران کنفرانس

ایران کنفرانس:سایت برگزیده چهارمین جشنواره وب ایران

1390-1402© : ایران کنفرانس